We wrześniu 2018 r. byłam komandorką analogowej misji kosmicznej na terenie Habitatu LunAres, czyli izolowanego siedliska astronautów, odwzorowującego 1:1 siedzibę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Życie w kosmosie_
Gdy wokół trwają burzliwe dyskusje o komercyjnych lotach w kosmos, wakacjach spędzanych na Marsie i scenariuszach życia na planecie B… Wtedy wchodzę ja (wcale nie na biało) i z premedytacją wbijając kij w mrowisko, wołam: nie chodzi o to, czy i kiedy polecimy w kosmos, ale czy będzie nam tam wygodnie!
Czy czynniki budujące holistyczne poczucie bezpieczeństwa pozostają takie same w radykalnie odmiennych warunkach przestrzeni kosmicznej?
Sen, odżywianie, praca, odpoczynek, bliskość, dbanie o zdrowie i przemieszczanie się — oto zestaw podstawowych potrzeb, które musimy zaspokajać codziennie, by żyć i mieć się dobrze. Zawodowo zajmuję się projektowaniem rozwiązań, które umożliwiają odtworzenie tego cyklu czynności w kosmosie.
Życie w izolacji
Moje działania nie dotyczą jedynie hipotetycznych scenariuszy przyszłego życia naszego gatunku na innej planecie, ale również wspierania poczucia bezpieczeństwa i komfortu psychofizycznego aktywnych astronautów już dziś. Specjalizuję się w projektowaniu przestrzeni do życia w izolacji (świetlnej, społecznej, termicznej). Szukam patentów, które pozytywnie stymulują zmysły w warunkach wymagających i granicznych.
Badania w poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa w przestrzeni
Poszukując poczucia bezpieczeństwa i komfortu zmysłowego w radykalnie zmiennych warunkach otoczenia, uważnie łączę ze sobą warsztat projektantki i naukowczyni.