Przestrzeń jest doświadczeniem
Z perspektywy człowieka przestrzeń to doświadczenie zmysłowe. Od kilkunastu lat obserwuję i badam to, jak ludzie funkcjonują w relacji z przestrzenią; jak się w niej czują i dlaczego. Są miejsca, które sprzyjają dobremu samopoczuciu, koncentracji albo bliskości. I odwrotnie – takie, w których podnosi się nam poziom stresu i napięcia, w których od razu stajemy się senni lub rozdrażnieni.
Projekt: dobrostan
Jako badaczka chcę poznawać i analizować wszystkie rodzaje przestrzeni, ale jako projektantka skupiam się na wykorzystywaniu mojej wiedzy do tworzenia miejsc i rozwiązań wspierających dobrostan i holistyczny komfort.
Wszystkie zmysły czują miejsce
Powtarzam za Jinsopem Lee i jego głośnym TED talkiem: Dobry design wygląda świetnie – ale dlaczego nie miałby też świetnie pachnieć, brzmieć czy smakować?
Bliskie jest mi holistyczne podejście do projektowania. Opiera się ono na zmysłowym odbiorze rzeczywistości, z uwzględnieniem równorzędnego traktowania wszystkich zmysłów. W autorskich projektach, ale również w pracy dydaktycznej, promuję ideę designu synestetycznego, czyli takiego, który oddziałuje na wszystkie zmysły.