Żyjemy w świecie gdzie za pomocą naszego smartfona – który ma większą pamięć operacyjną niż Saturn 5, który poleciał na księżyc w 1969 roku – można uzyskać dostęp do dowolnej biblioteki na świecie, przeczytać najnowsze badania naukowe nie wychodząc z domu, nauczyć się dowolnego języka na świecie wprost od native speakera. Tymczasem większość z nas woli TikToka, YouTube’a, czy jakiekolwiek medium społecznościowe.
W dużym stopniu nie wykorzystujemy możliwości, które – dzięki technologiom – otrzymaliśmy. Dlaczego? Bo do mądrego korzystania z technologii potrzebny jest system edukacji, który uczy, jak to robić.
Odpowiedzialność technologiczna to patrzenie na zdobycze nauki w szerszej perspektywie, biorąc pod uwagę czynniki takie jak: zdrowie psychiczne i fizyczne, dialog międzypokoleniowy czy kontekst klimatyczny.
PROJEKTY
WSPÓŁPRACA: m.in. Accenture, iTWIZ, konferencja Masters&Robots
EKSPERTKA: Joanna Jurga
CZAS: Od 2022
Od kilku lat biorę udział w spotkaniach, dyskusjach i konferencjach poświęconych odpowiedzialności technologicznej. Opowiadam o tym, jak nie zgubić się w przyszłości, rozpoznać zdrowy balans między życiem w świecie zmysłowym, a wspomaganiem się cyfrowymi narzędziami oraz o manowcach, na jakie może nas zwieść mylenie iluzji kontroli z poczuciem bezpieczeństwa.
WIDEO
Technologia daje szansę na lepsze życie – od tego zdania rozpoczynamy dyskusję zainicjowaną przez Accenture Poland. Tylko co w tym kontekście oznacza “lepsze”? Dłuższe? Bardziej zoptymalizowane? Intensywniejsze? A może jednak, jak chciałabym tego osobiście, bardziej bezpieczne, harmonijne i szczęśliwe?
O metawersum, elastyczności i antyludzkiej architekturze rozmawiamy w eksperckim panelu interdyscyplinarnym:
PODCAST:
ARTYKUŁ:
Żyjemy w świecie przebodźcowanym cyfrowym przekazem | Adam Jadczak | 7 grudnia 2022 | www.itwiz.pl